فرم جستجو

Slide background Slide thumbnail
Slide backgroundSlide thumbnail
Slide background
آسی بوراک و

سابقه فرماندهی در رژيم صهيونيستی

«آسي بوراک۱» سردمدار و رئيس جنبش و انجمن «گيم فور چنج۲» (بازي براي تغيير) است؛ انجمني که ماموريتش، تسريع تاثيرات اجتماعي به وسيله بازي‌هاي رايانه‌اي است. وي ساکن نيويورک، تولد يافته در سرزمين‌هاي اشغالي و بزرگ‌شده در شهر تل‌آويو است.

او ۱۱ سال است که به طور مستمر، يکي از مهمترين رويدادهاي مرتبط با بازي‌هاي رايانه‌اي را در شهر نيويورک برگزار مي‌کند. او مدير اجرايي سري بازي‌ «هف د اسکاي موومنت۳» (جنبش نصف آسمان) نيز هست که در اين پروژه با برخي از سازمان‌هاي مردم‌نهاد و نويسندگاني نظير «نيکلاس کريستف۴» و «شريل وودون۵» (از جمله برندگان جايزه پوليتزر۶) همکاري داشته است. اين بازي اجتماعي و تحت فيسبوک وي بالغ بر ۱.۳ ميليون کاربر دارد و فقط نزديک به ۵۰۰ هزار دلار کمک‌هاي مردمي را به خود جذب کرده است. آسي بوراک، پيش از «جي فور سي»، موسس شرکت «ايمپکت گيمز۷» نيز بوده است. شرکتي که بازي‌هايي همچون «پيس ميکر۸» (صلح‌ساز) و «پلي د نيوز۹» (بازي کردن با اخبار) را ساخته است. همينطور او در سازماني نظير «اي او ان۱۰» به عنوان مشاور کار مي‌کرده است، سازماني که مشهور به توليد فيلم‌هاي «جيمز باند» است.

آسي بوراک اغلب با رسانه‌هاي بين المللي مصاحبه مي‌کند و نيز براي سخنراني در کنفرانس‌ها و موسساتي نظير «تد۱۱» (هدف از برگزاري اين کنفرانس‌ها، گردهمايي مديران شرکت‌هاي بزرگ فناوري دنيا از قبيل گوگل، مايکروسافت، اپل، سان مايکروسيستمز و ... در يک مکان و زير يک سقف، با برترين دانشمندان، هنرمندان، معماران، اساتيد، و نظريه‌پردازان تمامي رشته‌هاي علمي و کاربردي  نظير شخار کاپور۱۲، جيمز کمرون۱۲، بيل گيتس۱۴، ال گور۱۵، جرج اسموت۱۶، بيل کلينتون۱۷، براين گرين۱۸، استفن هاوکينگ۱۹، ريچارد داوکينز۲۰ و ... است تا با تبادل اطلاعات راهکارهايي براي معضلات بزرگ جهان بيابند)، «مدرسه دولتي جان اف کندي»، «بنياد کلينتون»، «جشنواره فيلم ساندنس۲۱»، «بنياد اسکل۲۲»، «نمايشگاه سي‌اي‌اس۲۳»، «جشنواره فيلم اس‌ايکس‌اس‌دبليو۲۴»، «کنفرانس بازيسازان يا جي‌دي‌سي۲۵» و «کالج جنگ امريکا۲۶» دعوت مي‌شود.

او جوايز متعددي را نيز از جشنواره‌هاي مختلف بين المللي دريافت کرده است که برخي از آنها عبارتند از: برنده جايزه بازي خبري از «بنياد نايت۲۷» (شواليه)، برنده جايزه ابداع دوباره ديپلماسي عمومي بوسيله بازي‌هاي رايانه‌اي از دانشگاه کاليفرنياي جنوبي، فيناليست رقابت و نمايشگاه بازي‌هاي جدي و برنده ۴ جايزه از «انجمن تبليغات رژيم صهيونيستي۲۸».

وي عناوين شغلي متعدد ديگري را نيز به غير از رياست شرکت و جشنواره «گيمز فور چنج» در کارنامه خود دارد، عناويني نظير عضو هيئت مديره «انجمن سازندگان امريکايي۲۹»، عضو هيئت علمي دانشکده «هنرهاي بصري۳۰»، موسس و جزء کارکنان ارشد شرکت «ايمپکت گيمز۳۱»، قائم مقام بازاريابي و توليد شرکت «اکسيز موبايل۳۲»، کارگردان هنري شرکت «ساعتچي و ساعتچي۳۳» و مهمتر از همه فرمانده نيروهاي دفاعي رژيم صهيونيستي ما بين سالهاي ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴.

آسي بوراک، تحصيلات متوسطه خود را در دبيرستان «هاريشونيم۳۴» در شهر هرتزلياي۳۵ سرزمين‌هاي اشغالي گذرانده و با ورود به دانشگاه «بزالل۳۶» در اورشليم (بيت المقدس) در آکادمي هنر و طراحي، تحصيلات عالي خود را شروع کرده است. نکته جالب توجه اين است که وي براي تحصيل در دانشگاه «ملون کارنگي۳۷» امريکا در رشته تکنولوژي سرگرمي، از بورس تحصيلي بنياد فرهنگي «امريکا-اسرائيل»۳۸ استفاده کرده است.

وي در بلاگ خود در روزنامه آنلاين «د تايمز آف اسرائيل»۳۹ مي‌نويسد: "از سال ۲۰۰۴ تا کنون بازي‌سازان با استعداد از سرتاسر جهان به نداي ما پاسخ گفتند و به قصد ايجاد تاثيرات اجتماعي، صدها بازي‌ رايانه‌اي ساختند. ميليون‌ها دلار صرف بازي‌هاي رايانه‌ايي شد که هدفي فراتر از سرگرمي داشتند. اين سرمايه‌گذاري‌ها توسط دولت امريکا (به طور مثال کاخ سفيد و ناسا)، سرمايه‌گذاران عمومي بزرگ (مثل مک آرتور۴۰ و گيتس۴۱) و شرکت‌هاي خصوصي (مثل استارباکس۴۲ و مک دونالدز۴۳) انجام شده است." و در چند سطر پايين‌تر مي‌نويسد: "در همه اين‌ها يک رويکرد يهودي وجود دارد. چون يک اسرائيلي کسي است که «گيمز فور چنج» را براي مدت سه سال و نيم راهبري مي‌کند، من افتخار داشتم که به واسطه يک دوست به «شبکه بشردوستانه شوسترمن۴۴» معرفي شوم.” همينطور در چند سطر بعد پرده از ماهيت سازمان شوسترمن بر مي‌دارد: "شوسترمن يکي از هيجان انگيزترين سازمان‌هايي است که من در چند سال اخير با آن مواجه شدم. اين سازمان توسط چارلز و لين شوسترمن بنيان نهاده شده، اين بنياد از نوآوري‌هايي که يهوديان را با رهبران اسرائيلي به منظور تقويت سنت‌ها و ريشه‌هايشان پيوند مي‌دهد، حمايت مي‌کند؛ و همينطور رهبران اسرائيلي را در کوشش براي تحقق «تيکون اولام۴۵» (مفهومي مقدس در ميان يهوديان و در مکتب کابالا به معناي بازسازي جهان) پشتيباني مي‌کند. براي تيم شوسترمن، «تيکون اولام» فقط يک شعار و اصطلاح مذهبي از «ميشناه» (يکي از کتب مذهبي يهوديان) نيست، بلکه مأموريتي براي تمام عمر آنها است."

بايد توجه داشت که مقوله «بازي‌هاي جدي»، نوعي از بازي‌هاي رايانه‌اي است که به دليل توجه به جنبه‌هايي به غير از سرگرمي صرف از اهميت ويژه‌اي در دنيا برخوردار شده است و ورود صهيونيست‌ها به اين عرصه و گرفتن اين گلوگاه به مانند بازي‌هاي تجاري گرايش توليد اينگونه بازي‌ها را جهت داده و تحت تاثير قرار مي‌دهد.

سابقه ساخت بازي‌هايي در دفاع از صهيونيسم (نظير بازي‌هاي «پيس ميکر»، «جوييش تايم جامپ» و ...) و  نيز مطرح شدن اين بازي‌ها در جشنواره «گيمز فور چنج» يکي از شواهدي است که ضرورت توجه به اهداف پشت پرده چنين جشنواره‌هايي را بيش از پيش نمايان مي‌سازد.

 

  ۱. Asi Burak

  ۲. Games for Change

  ۳. Half the Sky Movement

  ۴. Nicholas D. Kristof

  ۵. Sheryl Wudunn

  ۶. Pulitzer

  ۷. Impact Games

  ۸. Peace Maker

  ۹. Play the News

  ۱۰. EON

  ۱۱. TED

  ۱۲. Shekhar Kapur

  ۱۳. James Cameron

  ۱۴. Bill Gates

  ۱۵. Al Gore

  ۱۶. Goerge Smoot

  ۱۷. Bill Clinton

  ۱۸. Brian Greene

  ۱۹. Stephen Hawking

  ۲۰. Richard Dawkins

  ۲۱. Sundance

  ۲۲. The Skoll World Forum

  ۲۳. CES

  ۲۴. SXSW

  ۲۵. GDC

  ۲۶. The US Army War College

  ۲۷. Knight Foundation

  ۲۸. Israel Advertising Association

  ۲۹. Producers Guild of America

  ۳۰. School of Visual Arts

  ۳۱. Impact Games

  ۳۲. Axis Mobile

  ۳۳. Saatchi & Saatchi

  ۳۴. Harishonim

  ۳۵. Hertzelya

  ۳۶. Bezalel Academy of Arts and Design

  ۳۷. Carnegie Mellon University

  ۳۸. America-Israel Cultural Foundation

  ۳۹. The Times of Israel

  ۴۰. McArthur

  ۴۱. Gates

  ۴۲. Starbox

  ۴۳. McDonalds

  ۴۴. Schusterman Philanthropic Network

  ۴۵. Tikkun olam

به این مطلب امتیاز دهید: 
۸
میانگین آراء: ۸ (۱ رای)
شناسه: ۱۱۰ | به روز رسانی: ۱۹-۰۱-۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۵:۱۲ نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

۱۲ + ۶ =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.