فرم جستجو

Slide background Slide thumbnail
Slide backgroundSlide thumbnail
Slide background
بازی رایانه‌ای به مثابه جویشی روحانی

خدا در ماشین

اين کتاب در سال ۲۰۱۳ توسط انتشارات «تمپلتون۱» به چاپ رسيده است. نگارنده اين کتاب فردي يهودي به نام «لايل ليبوويتز۲» است که در شهر «هرتزليا۳» در سرزمين‌هاي اشغالي به دنيا آمده و اکنون در حال زندگي در نيويورک امريکا است.

وي تحصيلات خودش را در دبيرستان «هاريشونيم۴» در سرزمين‌هاي اشغالي آغاز کرده و دوره کارشناسي خود را در دانشگاه تل‌آويو در سال ۱۹۹۹ گذرانده، وي همچنين، دوره کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي خود را نيز در بين سالهاي ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ در دانشگاه کلمبيا در رشته «علوم ارتباطات۵» گذرانده است و هم‌اکنون استاديار دانشگاه نيويورک است. 

او در اين کتاب سعي دارد تا با زير سوال بردن و ناديده گرفتن تاثيرات و تبعات منفي بازي‌هاي رايانه‌اي، با خوش‌بيني زايد الوصف و بي استدلال خود، بازي‌هاي رايانه‌اي را تنها رسانه‌اي معرفي کند که همزاد و همشکل مذهب است و مکانيسم‌هاي بسيار مشابهي با آن دارد.

او در مقدمه کتاب مي‌گويد: "بازي‌ رايانه‌اي، رسانه‌اي الهي است. ممکن است اين ادعا، چسورانه به نظر رسد، اما اينطور نيست". "دين، يک بازي است... البته تفاوت‌هاي مهمي بين دين و بازي‌هاي رايانه‌اي وجود دارد. بازي‌سازان خدا نيستند و بازي‌ها نيز جهان نيستند".

او مرتبط با مباحث اين کتاب و شايد بتوان گقت در جمع‌بندي اين مباحث، اظهارنظري دارد که به طور مستقيم از وي نقل مي‌شود.

"اين رسانه (بازي‌هاي رايانه‌اي) يک ذات عجيب يهودي دارد. هدف يهوديت و هدف بازي‌هاي رايانه‌اي فقط وضع مجموعه‌اي از قوانين نيست. اگر بازي‌هاي رايانه‌اي فقط مجموعه‌اي از قوانين را دنبال مي‌کردند، نمي‌توانستند سرگرم‌کننده باشند و اگر يهوديت نيز فقط مجموعه‌اي از قوانين بود، هيچکس به آنها توجهي نمي‌کرد. قوانين در جايي ساخته مي‌شوند که دوست خوب من و طراح بازي‌هاي رايانه‌اي، «اريک زيمرمن۶» آن را «فضاي امکان۷» ناميده است. براي اينکه آنچه مي‌گويم به ذهن نزديک‌تر شود، اين توضيح لازم به نظر مي‌رسد که اسلام مي‌گويد: اينها قوانين هستند، آنها را نقض نکن. مسيحيت مي‌گويد: اينها قوانين هستند، آنها را نقض نکن ولي اگر اين حدود را شکستي، هنوز هم مهلت هست. اما يهوديت مذهبي است که بر پايه کشش بين «قوانين» و «امکانات» بنا شده است که اين، همان تعريف «يک گيم‌پلي خوب» است. يک گيم‌پلي بد، تو را با آزادي‌هاي بسيار کم تنها خواهد گذاشت. اينجا را فشار بده، برو آنجا. اين سيستمي که تو در آن زندگي مي‌کني نيست، دقيقا در نقطه مقابل بازيي نظير «لجند آف زلدا۸» که براساس قوانين سخت طراحي شده ولي شما در آن احساس نمي‌کنيد که در مسير شخص ديگري راه مي‌رويد. دوباره به عبارت زيباي «فضاي امکان» ارجاع مي‌دهم، آن چيزي است که طراحي بازي رايانه‌اي و خداشناسي را ارتقا مي‌دهد."

 

  ۱. Tempelton

  ۲. Liel Leibovitz

  ۳. Harishonim

  ۴. Herzliya

  ۵. Communications

  ۶. Eric Zimmerman

  ۷. Possibility Space

  ۸. Legend of Zelda

به این مطلب امتیاز دهید: 
۰
بدون رای
شناسه: ۱۱۸ | به روز رسانی: ۱۰-۰۲-۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۷:۵۵ نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

۱ + ۰ =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.