فرم جستجو

Slide background Slide thumbnail
Slide backgroundSlide thumbnail
Slide background

بازیهای کامپیوتری خشن ، به مغز آسیب می رساند

امروزه گسترش بازيهاي الکترونيکي و کامپيوتري به تهديدي بزرگ براي قشر جوان تبديل شده است و اين امر مي تواند به بروز بيماريهاي رواني و افسردگي در قشر جوان نيز منجر شود . امروزه دسترسي کودکان و قشر جوان به بازيهاي الکترونيکي بسادگي امکان پذير است در حالي که اکثر والدين نسبت به خطرات استفاده بيش از حد از اين بازيها بي اطلاع هستند.

 

محققان دریک تحقیق مغزمردان جوان را با استفاده ازاسکن های ام آر آی (MRI) مورد بررسی قرار دادند. درطول یک هفته ، منطقه ای ازمغز که با عملکرد ادراکی وکنترل عواطف واحساسات ارتباط داشت، تغییرات چشمگیری داشت.

یکی ازمتخصصان دانشکده ی پزشکی ایندیاناپولیس پس از تحقیق و بررسی روی یک نمونه ی تصادفی ازمردان جوان متوجه شد که بعد از یک هفته انجام بازی های رایانه ای خشونت آمیز درخانه ، درمناطق خاصی در قسمت جلوی مغز، فعال سازی کمتری وجود داشت. این مناطق مغزی برای کنترل عواطف ورفتار پرخاشگرانه اهمیت دارند.

دانشمندان ۲۲ مرد سالم ۱۸تا۲۹ساله را که درگذشته به بازی های رایانه ای علاقه ای نداشتند را انتخاب کرده و آنها را به دودسته ی ۱۱نفری تقسیم کردند وبه گروه اول دستوردادند که به مدت ده ساعت درهفته، درخانه یک بازی یارانه ای انجام دهند وگروه دوم هم نباید بازی رایانه ای انجام می دادند.

آنها درابتدای تحقیق همه ی ۲۲ نفررا با اسکن MRI مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و تست هایی هم دریک و دوهفته ازآنها گرفته شد. گروهی که بازی یارانه ای انجام می دادند، بعداز فقط یک هفته ، فعال سازی کمتری را درقسمت پایین وجلوی لپ سمت چپ درهنگام کارعاطفی وفعال سازی کمتری درکورتکس بطنی کمربندی ، درهنگام  وظیفه ی محاسبه کردن نشان دادند.

بعد از هفته ی دوم که دیگربازی رایانه ای انجام ندادند، تغییرات درمناطق اجرایی مغزکاسته شدند.

محققان دریافتند افرادی هم که ده ساعت درهفته فیلم های خشونت آمیز نگاه می کنند، همین تغییرات را درمغزشان نشان می دهند.

بازیهای رایانه ای را می توان به شیوه های گوناگون و در چند بعد طبقه بندی کرد . ارائه یک طبقه بندی فراگیر و سودمند احتمالاً باید با تلاش برای شناسایی بعدها و ویژگی های اصلی و تمایز دهنده آغاز می شود . تمایز میان بازیها را می توان بر پایه هدف اصلی ، چگونگی انجام و کیفیت موضوعی آنها ایجاد کرد .

 

منبع : پزشکی

به این مطلب امتیاز دهید: 
۰
بدون رای
شناسه: ۲۴۵ | به روز رسانی: ۰۱-۰۷-۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۶:۱۵ نسخه چاپی ارسال به

افزودن دیدگاه جدید

۳ + ۱ =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.